Rekord létszámú nemzetközi hallgató az egyetemen

A Szent István Egyetem (SZIE) az idei tanévben a világ 72 országából 340 újonnan érkező külföldi hallgatót fogad. A hallgatók többsége ösztöndíjjal szerzett lehetőséget, hogy az egyetem angol és magyar nyelvű képzéseiben vegyen részt alap, mester vagy doktori szinten.

Az Európai Unió országaiban népszerű Erasmus+ mobilitási program keretében idén 112 diák vesz részt részképzésben, akik közül 51 diák Gödöllőn, 61 pedig a SZIE Buda Campusán tanul majd. A legtöbben Franciaországból jöttek, de finn és görög diák is érkezett. Bilaterális egyezményeknek köszönhetően dél-koreai, japán, kazah és brazil felsőoktatási intézmények is küldtek hallgatókat a SZIE-re.

A Földművelésügyi Minisztérium 2008 óta adományoz ösztöndíjakat fejlődő országokból érkező hallgatók részére az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetével (FAO) kötött megállapodás alapján. E program keretében idén tizenegyen kezdik meg tanulmányaikat a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon. A diákok többsége afrikai országokból származik: Csád, Gambia, Nigéria, Szomália, Szudán és Uganda is képviselteti magát egy-egy diák személyében.

Szintén a fejlődő országokkal való együttműködést szorgalmazza az Erasmus Mundus európai közösségi program, amelynek célja, hogy támogassa az európai felsőoktatási intézményeket abban, hogy magas színvonalú képzést nyújtsanak a világ legkiválóbb hallgatói részére. Az Európai Bizottság ezért támogatja a felsőoktatási intézmények együttműködését, és ösztöndíjat kínál európai és Európán kívüli hallgatóknak és oktatóknak. Továbbá olyan projekteket is támogat, amelyek növelik az európai felsőoktatás vonzerejét. A SZIE két konzorciumnak is tagja: a KITE az afrikai és csendes-óceáni térség országaival, a TIMUR pedig Üzbegisztánnal valósít meg csereprogramokat.

A Stipendium Hungaricum Magyarország kormánya által a „keleti és déli nyitás” külpolitikája jegyében alapított ösztöndíjprogram.  Oktatáspolitikai célja, hogy elősegítse a magyar felsőoktatás nemzetköziesítését, minőségfejlesztését, erősítse a magyar tudományos elit nemzetközi kapcsolatait, növelje a felsőoktatási intézménynek kulturális sokszínűségét és népszerűsítse a világban a versenyképes magyar felsőoktatást. A program külpolitikai és gazdasági céljai, hogy megalapozza a hazánkban végzett külföldi hallgatók személyes és szakmai kötődését Magyarországhoz, potenciálisan elősegítve a magyar sajátosságok és érdekek hazájuk elitjének körében történő megismertetését. Mindez megalapozhatja az adott országban hazánk gazdasági kapcsolatai fejlesztéséhez, piacra jutási törekvései támogatásához szükséges kapcsolati tőkét. Nem elhanyagolható tényező, hogy a külföldi hallgatók jelenléte az adott város és régió gazdasági fejlődését is pozitívan befolyásolja. A program mindemellett hozzájárul a magyar kultúra, a magyar nyelv népszerűsítéséhez is, mivel a hallgatók egy része egyéves előképzést követően magyar nyelven kezdi meg tanulmányait.

A Stipendium Hungaricum program keretében a kormány ebben a tanévben több mint 3000 pályázónak adományozott ösztöndíjat, akik közül körülbelül 150 hallgató kezdheti meg tanulmányait a SZIE-n teljes képzésben. A legtöbb diák Algériából, Kínából, Vietnámból, Törökországból és Ecuadorból érkezik, továbbá a közel-keleti államokból, palesztin, jordániai, jemeni, libanoni, iraki, szír, izraeli és szaúdi hallgatók is.

A hallgatók számára szeptember 6-9. között orientációs hetet szervezett az egyetem, amelynek része volt Gödöllő város bemutatása is. A főbb nevezetességek mellett megismerhették a bevásárlóközpontokat, éttermeket, bankokat és egyéb szolgáltatásokat is a külföldi hallgatók.