Rendkívüli bemutatkozási lehetőség Indonéziában és Brazíliában
A Campus Hungary (CH) program 2015. augusztus 31-i zárása előtt még két távoli földrészre, Indonéziába, valamint Brazíliába szervezett roadshow-t a Balassi Intézet a Magyar Rektori Konferenciával (MRK) együttműködésben. A Szent István Egyetem (SZIE) egyedülálló módon mindkét desztinációra meghívást kapott a CH program 2,5 éve alatt tanúsított sikeres együttműködésének és az MRK Külügyi Bizottságában betöltött elnöki posztjának köszönhetően. Egyetemünket Dr. Tarr Zsuzsanna, a Nemzetközi és Külkapcsolati Iroda vezetője képviselte az elsősorban partnerkeresést célzó kiutazásokon.
A 2015. július 29-30-ra tervezett indonéz kiutazáson az MRK részéről Balog Fanni Kitty, MRK titkárság nemzetközi kapcsolatok vezetője és a SZIE mellett a Budapesti Gazdasági Főiskola, a Széchenyi Egyetem, az Eötvös József Főiskola és a Dunaújvárosi Főiskola egy-egy külkapcsolati szakértője vett részt, így a bemutatott felsőoktatási profilok jól kiegészítették egymást.
Az APTISI (indonéz magánegyetemek szövetsége) által összehívott fórumon mintegy 40 résztvevő jelent meg, számos yogyakartai felsőoktatási intézmény képviseletében. A fórumon Németh-Pach Judit nagykövetasszony is köszöntette a megjelenteket. A programot stílusosan gongütéssel nyitották meg, melyet sajtótájékoztató, majd az öt magyar felsőoktatási intézmény bemutatkozó előadása követett. Ezután összefoglalást adtak az indonéz felsőoktatásról, majd nyílt diskurzust folytattak az együttműködési lehetőségekről. Az esemény a George Marantika tiszteletbeli konzul által meghívott helyi TV riportere által készített mintegy két órás interjúsorozattal zárult.
Másnap délelőttre egyéni találkozókat szerveztek az egyetemek képviselőinek: Dr. Tarr Zsuzsanna a Sanata Dharma University két rektorhelyettese (Tarsisius Sarkim, Vice-Rector for Academic Affairs és Ouda Teda Ena, Vice-Rector for Collaboration and Alumni Affairs) vezette15 fős delegációnak mutatta be intézményünket. A délután a hat fős magyar delegáció közös intézménylátogatásával telt: Indonézia legnagyobb állami egyeteme, az Universitas Gadjah Mada rektorasszonya, Prof. Dwikorita Karnawati és az egyetem felsővezetése fogadta a magyar küldöttséget. Kérésére minden egyetem röviden összefoglalta intézménye erősségeit. A hazautazást követően a Sanata Dharma University-nek és a Universitas Gadjah Mada-nak is megküldtük együttműködési javaslatunkat.
Brazíliába augusztus 2-án indult el a magyar küldöttség. A kiutazás elsődleges célja itt is a partnerkeresés volt, az MRK tájékoztatása szerint a brazil kormány a Science Without Borders (SWB, Tudomány Határok Nélkül) programot a jövőben bilaterális alapokra helyezi, ezzel a korábbinál jóval nagyobb szerepet kap a küldő intézmény és a külföldi tanulmányok elfogadása, beszámítása. A magyar delegáció ez alkalommal a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szent István Egyetem egy-egy képviselőjéből állt, melyhez az MRK, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma által delegált három munkatárs csatlakozott. Rendkívül feszített ütemben öt város és 7 egyetemén nyílt alkalma bemutatkozni a magyar felsőoktatásnak: Sao Paoloban az USP (Universidade Sao Paolo) és az UNESP (Universidade Estadual Paulista), Brazília városban az Universidade Católica de Brazília (az egyetem honlapján megjelent cikk a látogatásunkról: http://www.ucb.br/Noticias/2/7127/ReuniaoMarcaInicioDeNovasParceriasInternacionais/), Curitibaban az Universidade Tecnológica Federal do Paraná és a Universidade Federal do Paraná, Rio de Janieroban az UFRJ (Universidade Federal de Rio de Janeiro), illetve Florianopolisban az UFSC (Universidade Federal de Santa Catarina) intézmények fogadták a magyar delegációt.
A Szent István Egyetem a meglátogatott intézmények közül négytől fogadott már hallgatót az SWB program keretében agrár-, gépész- és környezetvédelmi területen, így mindannyian nyitottak voltak egy hivatalos megállapodás véglegesítésére is. A Nemzetközi és Külkapcsolati Iroda az együttműködési megállapodások véglegesítését ezekben a hetekben végzi.
Összességében mindkét kiutazás rendkívül ereményesnek minősíthető, a meglátogatott és megismert intézményekkel a közeljövőben Stipendium Hungaricum, Campus Mundi, Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitás, illetve a Tudomány Határok Nélkül programok finanszírozásával megindulhat az aktív hallgató- és oktatócsere, vagy megismerve a kutatócsoportjaink portfólióját, akár a közös kutatás is.
Ezúton is köszönjük a Campus Hungary program és az MRK Külügyi Bizottságának pénzügyi és szakmai támogatását, a munkatársak felkészültségét, rugalmasságát és együttműködő készségüket, mellyel a megalapozták a kint elvégzett munka hatékonyságát és sikerét.
A Balassi Intézet által gondozott Campus Hungary Program azzal a fő célkitűzéssel indult el 2012-ben, hogy minél több magyar felsőoktatási intézmény hallgatójának és munkatársának biztosítson ösztöndíjat külföldi tapasztalatszerzés céljából. A nyolc lezárult pályázati szakasznak köszönhetően több mint tízezer fő kapott támogatást külföldi tanulmányút megvalósításához.
A kifelé irányuló mobilitás ösztönzése mellett a Campus Hungary Program másik célja volt, hogy segítse a magyar felsőoktatás nemzetköziesítési folyamatait, és növelje a hazánkban tanuló külföldi diákok számát, ezért közös megjelenési lehetőségeket biztosított a felsőoktatási intézmények számára roadshow-kon, oktatási vásárokon, konferenciákon. A világ számos országában, közel harminc rendezvényen került sor a magyar felsőoktatás népszerűsítésére és az idegen nyelvű képzéskínálat bemutatására egységes magyar standokon. A Szent István Egyetem 23 (!) megjelenési és bemutatkozási lehetőséget pályázott meg és nyert el kari vagy központi képviseletben.