Irwin Rowner professzor egyetemünkön

Novemberben újra egyetemünk meghívott előadója volt Prof. Dr. Irwin Rovner (North Carolina University USA). Prof. Rovner úttörő munkát végzett a régészeti tudományokban.

Közel két évtizede, Dr. Gyulai Ferenc professzor hatására, figyelme a régészeti botanika, majd napjainkban, Dr. Gyulai Gábor professzor hatására, a régészeti genetika felé fordult. Mostani látogatása során nagysikerű előadást tartott a budapesti Kalászosok Biotechnológiája és Nemesítése (CBB2) nemzetközi konferencián, ahol a SZIE további együttműködőivel, Dr. Szergej Vinogradovval és PhD hallgatóinkkal, Emődy Andreával, Mravcsik Zoltánnal, Kerti Balázzsal elért eredményeket ismertette. Gödöllői előadását november 12-én nagy érdeklődéssel hallgatták a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar hallgatói és tanárai.

A digitális magmorfometria területén elért kutatási eredmények lehetővé tették az evolúció (kétlaki növények) és a növénynemesítés (diploid búzák) hatásának és irányának pontos meghatározását. A kétlaki növények (pl. tiszafa, spárga, homoktövis, stb.) magmorfometriai elemzésével megkísérelték a porzós ill. termős növényt hordozó magok elkülönítését digitális, pixel-felbontású alak- és méret adatokkal. Kimutatták, hogy a tiszafa (Taxus) magmorfometriai diverzitása nagyon szűk, ami sérülékennyé teszi ezt a fát a globális klímaváltozásra. Egy franciaországi megfigyelés máris igazolta ezt a mérést: a tiszafa kezd kiszáradni a mediterráneumban, és areája északra tolódik. Kimutatták továbbá, hogy a Természetben nincs ’természetes eloszlás’, mert nem a vadnövények, hanem a termesztett növények magmorfometriai adatai mutatnak ’természetes eloszlást’. További tervek között szerepel a régészeti növényleletek faji azonosítása, valamint annak megvizsgálása, hogy a genetikailag módosított növények (GMO) magjai elkülöníthetők-e magmorfometriai elemzéssel. A nagy érzékenységű módszer gyors adatokat szolgáltathat a fajtaminősítés számára is.

A kutató munka mellett vendégünknek alkalma nyílt Gödöllő kulturális értékeinek megtekintésére is, egyik képünk Pirk Ambrus szecessziós kiállításán készült a Művészetek Házában.