SZIE-s sikerek a MÉK-MÉSZ Diplomadíj pályázatán
A Magyar Építész Kamara és a Magyar Építészek Szövetsége által meghirdetett Diplomadíj pályázatra idén 92 pályamű érkezett. A beérkezett terveket négy téma szerint csoportosították (építészet - műemlékvédelem együtt, belsőépítészet, terület- és településtervezés, táj- és kertépítészet), melyeket külön szakértő zsűri bírált. A MÉK Településtervezési diplomadíját Lakner Lóránd László, a Táj- és Kertépítészeti Tagozat Diplomadíját Kelemen Edmond István, a Táj- és Kertépítészeti Tagozat tagozati dicséretét Tahi-Tóth Orsolya, az Építész Fődíjat pedig Mészáros Mónika kapták.
A MÉK Településtervezési diplomadíját Lakner Lóránd László Szent István Egyetemen készített diplomamunkája érdemelte ki. A diplomázó bátran nyúlt Budapest II. kerületének egyik barnamezős fejlesztési területe, az Óbudai-sziget és a Kaszásdűlői lakótelep között elhelyezkedő terület átépítési javaslatának kidolgozásához. A tervezési területet felöleli az egykori Óbudai Textilfestőgyár hasznosításra váró iparterületét, a tőle délre található rehabilitációra érett lakóterület, valamint a tőle északra elhelyezkedő óriási bevásárló csarnokot és környezetét. A diploma dicséretes és erőteljes munkarésze a vizsgálati rész, melyben nagy alapossággal és sok szempontból méri fel és ismerteti a kialakult állapotokat. A különböző időpontokban, egymástól függetlenül kialakult heterogénfunkciójú területek jelenleg mozaikos jellegét megszüntetve, a diplomaterv egységes és nagyvonalú koncepcióval a környezethez illeszkedő városszerkezeti egységet hoz létre. Felismerve a térség területi értékét, a meglévő és megőrzendő építészeti elemek integrálásával a terv a jelenleg alulhasznosított területek intenzív fejlesztésére tesz javaslatot. Lakner Loránd László konzulense Dr. Valkai Csaba, a SZIE Településépítészeti Tanszékének egyetemi adjunktusa volt.
A MÉK Táj- és Kertépítészeti Tagozat tagozati dicséretét Tahi-Tóth Orsolya, a Szent István Egyetem Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszékén készített munkája érdemelte ki. A diplomaterv témaválasztása aktuális, mivel ebben az évben készültek, illetve készülnek el a településképi arculati kézikönyvek, amelyek készítésére vonatkozó tartalmi irányelvek nem nyújtanak kielégítő iránymutatást a táji sajátosságok, a tájhasználati- illetve a tájképi értékek vizsgálatára, az épített és a táji elemek harmóniájának értékelésére. Ezért van kiemelkedő jelentősége annak, hogy Tahi-Tóth Orsolya a Dunakanyar kiemelt részén Nagymaros vonatkozásában fogalmaz meg számos részletre kiterjedő javaslatot a táj fejlesztésére a tájhasználati konfliktusok mérséklésére. Javaslatai nemcsak a települési arculati kézikönyv kiegészítése során, de a tájvédelmi, illetve a turisztikai fejlesztési javaslatok megfogalmazása során is hasznosítható. A diplomaterv úgy nyelvezetében, mint grafikai kidolgozottságában magas színvonalú, igényes munka. Tahi-Tóth Orsolya konzulensei Dr. Sallay Ágnes és Dr. Csemez Attila voltak.
A MÉK Táj- és Kertépítészeti Tagozat Diplomadíját Kelemen Edmond István, a Szent István Egyetem Kert- és Szabadtértervezési Tanszékén készített munkája érdemelte ki. A diplomaterv témaválasztása aktuális, mivel a főváros kiemelt fejlesztés előtt álló Duna menti területét vizsgálva fogalmaz meg a továbbtervezés során is megfontolásra érdemes értékes javaslatokat. Analízise alapos, mindenre kiterjedő és szintetizáló. Magas szakmai színvonalon megfogalmazott javaslataival úgy teremt új értéket, hogy maximális figyelmet fordít a meglévő potenciálokra. A terv jól ötvözi az épített és a természeti elemeket, harmóniát teremtve közöttük. A diplomaterv a térségi összefüggésektől a tájépítészeti beavatkozások részletmegoldásáig végiggondolt. A javaslatok között külön figyelemre méltó az a társulásmentő kísérlet, amely egy sztyeppréti társulás visszaállítására vonatkozik. Kelemen Edmond István konzulense Dr. Almási Balázs, a SZIE Kert- és Szabadtértervezési Tanszék egyetemi docense volt.
Az Építész Fődíjat Mészáros Mónika, a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar, Építészmérnöki Intézetében készített munkája érdemelte ki. „Ritka amikor egy terv gondolatisága tájba (vagy épített környezetbe) illesztése és építészeti megfogalmazása ugyanolyan érzékeny és értő, mint az elemző munka, amely a tervezést megelőzte. Amikor mindezt gyönyörű vonalak rendezik és megkomponált síkbeli és térbeli képek dokumentálják, akkor nemesedik egy építészeti terv festői ihletettségű „ alkotássá”! Ez a terv ilyen. Építőművészet. Mészáros Mónika konzulense Ferencz Marcel István, a SZIE Építőmérnöki Intézet egyetemi tanára volt.
Minden díjazottnak szívből gratulálunk!
Forrás: epiteszforum.hu