A SZIE sikerei az APAIE2019 Nemzetközi kiállításon

Az APAIE évente megrendezésre kerülő felsőoktatási konferencia és vándorkiállítás az ázsiai és csendes-óceáni térségben, mely idén 2019. március 25-29. között nyitotta meg kapuit a malajziai Kuala Lumpurban.

Az APAIE (Asia-Pacific Association for International Education) szervezet Szöulban alakult 2004-ben 13 régióbeli egyetem részvételével. Az APAIE több ázsiai oktatási intézményt gyűjtő szervezet, amelynek célja az együttműködések, nemzetközi programok, cserék és a minőségi oktatás támogatása az ázsiai régióban és azon túl. Idén 14. alkalommal szervezte meg éves, konferenciával egybekötött kiállítását oktatási szakemberek, felsőoktatásban dolgozók és a nemzetköziesítéssel foglalkozó munkatársak számára. A vándorrendezvény mindig a kijelölt országban talál társrendezőkre, idén a Universiti Teknologi Malaysia (UTM) volt a fő házigazda.

Az APAIE éves rendezvénye fontos ázsiai találkozópont, ahol a térség felsőoktatásával kapcsolatos aktuális témák, úgynevezett „hot topikok” is kibeszélésre kerülhetnek. Ezúttal a „Diversity and Inclusivity” sokszínűség és annak befogadása a felsőoktatásban volt a vezérfonal a párhuzamosan zajló szekciókon, előadásokon.

A magyar delegáció megjelenését a kiállításon A Tempus Közalapítvány szervezte, ahol kiemelt létszámmal és központi helyszínű Study in Hungary standdal szerepelt. A sikeres megjelenéshez nagyban hozzájárult Magyarország Kuala Lumpur-i Nagykövetségének aktív munkatársai, akik külön szakmai programokkal is kedveskedtek a csapatnak, valamint a dél-kelet és kelet-ázsiai régió magyar külképviseletek diplomatáinak jelenléte és a Magyar Rektori Konferencia képviselete.

Magyarországról 15 felsőoktatási intézmény vett részt a rendezvényen, a Szent István Egyetemet Szabadszállási Edit nemzetközi koordinátor képviselte. Egyetemünk kiemelten fontosnak tartja, hogy nemzetközi oktatási vásárokon képviseltesse magát, hogy tovább növelhessük egyetemünk nemzetközi láthatóságát, erősíthessük nemzetközi ismertségét az Európán belüli és kívüli világgal egyaránt. Fontos továbbá a hallgatói és oktatói cserék megvalósításával a nemzetköziesedés fejlesztése, közös együttműködési projektek tervezése, valamint új nemzetközi oktatási trendek megismerése. A kiállításon megjelenő partner és leendő partnerintézményekkel ennek tükrében zajlottak a megbeszélések.

Stratégiai szempontból legjelentősebb maláj partnertalálkozóink a teljesség igénye nélkül:

  • a házigazda Universiti Teknologi Malaysia (UTM),
  • az innovatív, de emberi léptékű Universiti Kuala Lumpur,
  • a University of Malaya kutatásaink iránt mutatott nagy érdeklődést,
  • a Multimedia University, ahonnan Dr. Robert Jeyakumar Nathan, a marketing intézet vezetője várható május közepén egy kéthetes kutató munkára a GTK-ra.

Továbbá:

  • a japán Waseda University cserehallgatói programban érdekelt,
  • a Seoul National University of Science and Technology, akikkel korábban már próbáltunk partnerséget kialakítani, de mostanáig kellett várni vele,
  • a Universitas Indonesia,
  • alvó kapcsolatunk újraélesztése a Universitas Brawijaya indonéz egyetemmel.

Az APAIE oktatási vásár és konferencia az új partnerkapcsolatok kiépítése mellett lehetőséget teremtett régebbi európai, cseh, lengyel, szlovák, francia, német, brit, spanyol partneregyezmények mélyítésére is személyes találkozók keretében.