Tanévnyitó az Állatorvos-tudományi Karon

Az Állatorvos-tudományi Kar szeptember 4-én tartotta tanévnyitó ünnepségét. Az eseményen dr. Sótonyi Péter dékán, Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke valamint dr. Bognár Lajos főállatorvos, élelmiszerlánc-felügyeleti és agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár köszöntötte a magyar és a 39 országból érkezett nemzetközi hallgatókat. A kari tanács nyilvános ünnepi ülésén rubin, vas, gyémánt és arany jubileumi diplomákat adtak át. Részt vett az eseményen dr. Tőzsér János rektor, Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke és dr. Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke.

- Európa egyik legrégibb állatorvos képző intézményében a 229. tanévet nyitjuk meg, mondta beszédének bevezetőjében a kar dékánja. Mint ismertette, magyar nyelven 110, angol nyelven 126, német nyelven 114 állatorvos-hallgató nyert felvételt. Mellettük biológiai alapszakon 26, biológia mesterszakon 17 diák kezdte meg tanulmányait az István utcában.

Dr. Sótonyi Péter örömmel adott tájékoztatást arról – amit a megjelentek nagy tapssal fogadtak -, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára szeptember 1-jén bejelentette: a fenntartó javasolja, hogy újra jöjjön létre az önálló Állatorvos-tudományi Egyetem.

- Óriási dolog ez számunkra, hiszen fennállásunk hosszabb időszakában önálló intézményként végeztük oktató, kutató és gyógyító munkánkat.

- A Szent István Egyetemen kiváló kollégákkal találkoztunk, az integráció példaértékű volt a magyar felsőoktatásban és bízunk benne, hogy ez a kiváló kapcsolat a jövőben is megmarad. Miért jobb, ha mégis önállók vagyunk? Nekünk önálló arculattal kell megjelennünk, hiszen, mivel Magyarországon egyetlen állatorvos-képző intézmény vagyunk, csak az állatorvos-képző egyetemekhez tudjuk magunkat hasonlítani. Számunkra kiemelkedő érték a múltunk, a hagyományunk. Nemcsak ebből élünk, tudjuk, hogy milyen szerepet töltünk be napjaink tudományos életében és azt is, hogy milyen feladatok várnak ránk.

Dr. Sótonyi Péter felsorolta az állatorvosképzés nagy személyiségeit, Tolnay Sándortól Kovács Ferencig, Bartha Adorjánig.

- Ők meghatározók voltak a magyar állatorvoslásban, rájuk mindig tisztelettel emlékezünk. De a jelenben élünk, amikor is három nyelven oktatunk. A mi karunkon legmagasabb az idegen nyelven tanulók aránya az országban. A magyar nyelvű képzésre négy és félszeres túljelentkezés után vettük fel a hallgatókat. Biológushallgatóink is messze a legkiválóbbak. Oktatói karunk 98 százaléka tudományos fokozattal rendelkezik. Valamennyi hazai agrár-felsőoktatási intézménnyel, orvosegyetemmel és tudományegyetemmel kiváló kapcsolatokat kell tartanunk.   

A dékán kiemelt célként tűzte ki az amerikai akkreditáció elérését, ami szakmai és anyagi előnyökkel jár a kar számára, amely forrásainak négyötödét már ma is saját bevételként szerzi meg. 

Dr. Sótonyi Péter megköszönte az úgynevezett lábasházak oktatási teret bővítő felújításához valamint az aula előcsarnokában létesülő állatorvostörténeti múzeum kialakításához nyújtott kormányzati támogatást.

A külföldi hallgatókat arra biztatta, hogy ismerjék meg hazánk értékeit, kultúráját, hagyományait, s végzésük után legyenek a nagyköveteink a világban.

- Köszöntöm a magyar felsőoktatás csúcsteljesítményét – mondta bevezetőjében Lezsák Sándor, hozzátéve: - itt minden feltétel adott az önálló egyetem létrehozásához.

A politikus felidézte a dr. Repkény István lakiteleki állatorvossal folytatott beszélgetéseit. A doktor úr ugyanis gyakran kérdezte őt, aggódva, hogy „Mi lesz itt?”

Erre a kérdésre mindannyiszor azt felelte és feleli ma is Lezsák Sándor, hogy „Mi leszünk itt”. Mégpedig azért, mert Tamási Áron hitvallásával élve, A madárnak (...) szárnya van és szabadsága, az embernek pedig egyetlen szülőföldje és sok kötelessége.

- Ötven, hetven év múlva is mi leszünk itt. Nekünk itt kell maradnunk, egészséges országban, a Kárpát-medencében, Európában.

Lezsák Sándor arra kérte a gólyákat, hogy jól használják ki a lehetőségeiket. Felidézte édesanyja szavait, aki idősen a következőt mondta neki: Ha tudtam volna, hogy ilyen sokéig élek, jobban vigyáztam volna az egészségemre.

A jubileumi okleveleket átvevők nevében dr. Fehér Dezső rubindiplomás professzor szólt az ünnepség résztvevőihez. Ő még a Magyar Királyi József Nádor Egyetem diplomáját kapta kézhez 1945-ben. Egész életútja igazolja, hogy a magyar állatorvosok a föld minden kontinensén megállták a helyünket szakmában és emberségben.

A gólyák magyar, angol és német nyelven tett esküje után a kar dékánja az egyetem polgáraivá fogadta a hallgatókat.

Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos köszöntőjében elmondta, hogy az élelmiszerlánc felügyelete jó helyen van az állatorvosoknál, akik folyamatosan lépést tartanak a tudomány fejlődésével.

A tanévnyitón vette át a földművelésügyi miniszter által adományozott Tolnay Sándor Díjat dr. Németh Tibor dékán-helyettes, az ÁOTK Sebészeti és Szemészeti Tanszék és Klinika tanszékvezetője.

A Dr. Hajdú Gusztáv Alapítvány okleveleit Varga Krisztina, Török Barbara, Kovács Dóra és Hatala Patrícia hallgatók kapták. A Dr. Halász Sándor Alapítvány idei díjazottjai Haluk Tibor, Sáfár János és Pena Corral Francesca. A Dr. Komáromi János Állatsebészeti Alapítvány díját Császár Júlia Judit, a Dr. Guoth Gy. Endre sebészprofesszor emlékére alapított dr. Fehér Dezső tanulmányi ösztöndíjat Tóth Claudia nyerte el. Royal Canin Hallgatói Ösztöndíjat kapott Lénárt Melinda és Csizmadia Ádám.

Befejezésül a kar dékánja gratulált a jubileumi diplomásoknak, a gólyáknak pedig jó tanulmányokat kívánt. Köszönetet mondott a SZIE vezetőinek az elmúlt 15 év alatt adott segítségért, s azért, hogy a kar minden előterjesztését támogatták. Itt is említést tett arról, hogy a kar és az egyetem nemcsak az integrációban, hanem a szétválásban is példát tud mutatni.

- Egyenrangú partnerként a legjobb szövetségesei leszünk a SZIE-nek – zárta gondolatait.

 

Perényi János felvételei