Workshop a biztonsági környezet hatásáról a vidék versenyképességére

A „Jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztés” projekt keretében A biztonsági környezet hatása a vidék versenyképességére címmel rendezett ma workshop-ot a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Szent István Egyetem Gödöllőn. Mint az esemény levezető elnöke, dr. Szilágyi Tivadar professzor, a SZIE Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának tudományos dékánhelyettese elmondta, a két intézmény a civil biztonság és a védelemtudomány tárgykörével foglalkozó kutatócsoportot hozott létre, és a mostani tanácskozás a harmadik a sorban.

A kutatás három fő területre osztható: a vidékbiztonság komplexitásának feltárása; az összetevők egymásra hatásának, törvényszerűségeinek rendszerszemléletű meghatározása; a vidékbiztonsági tudatosság kialakításához szükséges tudástár, oktatási módszerek kidolgozása.

Dr. Káposzta József, a GTK dékánja köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a kar számára nagyon fontosak a vidékhez kapcsolódó kutatások, kiemelten a felsőoktatási partnerekkel közösen folytatott munka. Ezt célzó törekvéseiknek mintegy kicsúcsosodása a közös kutatócsoport megalakítása.

A komplex biztonság értelmezése a vidéki térben című előadásában dr. Boldizsár Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense kifejtette, hogy veszélyek nélküli világ nem létezik. Biztonságról akkor beszélhetünk, hogy ha felmérve és reagálva a veszélyekre, együtt tudunk azokkal élni egyéni, közösségi és állami dimenziókban egyaránt. Az előadó – számos nemzetközi példát ismertetve – kitért a század új kihívásaira is, a megváltozott terrorizmusra, aminek bárki, bárhol, bármikor áldozatává válhat és a hibrid hadviselésre.

A versenyképesség fogalma, összetevői, jellemzői különös tekintettel a vidék gazdasági szereplőire című előadásában dr. Csath Magdolna professzor asszony (SZIE) rámutatott arra, hogy a nemzeti versenyképesség nem mérhető csak a „gazdasági sikerrel”, a GDP értékével. A nemzeti és nemzetközi versenyképesség egymással ellentmondásba is kerülhet. A versenyképesség regionális javítását nemzetbiztonsági kérdésnek tartja. Ennek során helyi értékekre építő és épülő helyi fejlesztéseket javasolt a regionális egyenszilárdság kialakítása érdekében. Meggyőződése, hogy Magyarországnak a tudással kell beszállnia a nemzetközi versenybe, a humán vagyonba kell beruházni.

Példák a vidék versenyképességének növelésére. „A biztonság komplex értelmezése a vidéki desztinációk turizmusában” című előadásában dr. Molnár Csilla egyetemi docens (SZIE) elmondta, hogy a turizmus biztonságában minden szereplő érintett és felelősséget visel, a hatóságok, a turizmus irányítói és vállalkozásai, a desztináció lakossága és maga a turista is. Az a terület versenyképes, amely biztonságos, az élelmiszerbiztonságtól a fürdői csúszdák biztonságáig bezárólag.