Átadták a kari TDK konferenciák Rektori Különdíjait

Dr. Palkovics László rektor december 17-én átadta a Szent István Egyetem 2018/19. tanévi Kari Tudományos Diákköri Konferenciáinak 50 ezer forint értékű Rektori Különdíjait. A különdíjjal elismert hallgatók konzulensei és a szerzésben részt vállalt kollégák elismerő oklevélben részesültek. 

Dr. Szilágyi Tivadar, az Egyetemi Tehetséggondozási Tanács elnöke az eseményen elmondta, a kari TDK konferenciákat a terveknek megfelelően 2018. november 14-december 1. között rendezték meg. Mind a 8 karon nagy érdeklődés mellett történt a pályamunkák bemutatása és értékelése.

36 szekcióban összesen 287 pályamunkát mutatott be 308 hallgató, akiknek a munkáját 281 témavezető segítette.

A szekciók bírálóbizottságai a következő javaslatokat, döntéseket hozták:
I. helyezett pályamunkák száma: 37 db
II. helyezett pályamunkák száma: 42 db
III. helyezett pályamunkák száma: 34 db
Különdíjak száma: 170 db
OTDK-ra javasolt pályamunkák száma: 178 db

A karok tudományos diákköri tanácsainak javaslatai alapján a Rektori Különdíjban a következő hallgatók részesültek:

Agrár- és Gazdaságtudományi Kar
Soós Olivér László
Pályamunka címe: A kolosztrum itatás időpontjának hatása a borjak vérszérum immunglobulin szintjére
Témavezetők: Szalókiné Dr. Zima Ildikó egyetemi adjunktus és Dr. Ribács Attila főiskolai docens, SZIE AGK Agrártudományi és Vidékfejlesztési Intézet

Élelmiszertudományi Kar
Pozsonyi Béla és Kemény Bálint
Pályamunka címe: Galakto-oligoszacharid szintézis prediktív modellezése kemometriai módszerekkel
Témavezető: Dr. Kovács Zoltán egyetemi docens és Erdős Balázs PhD hallgató, SZIE ÉTK Élelmiszeripari Műveletek és Gépek Tanszék

Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
Mezei Martin
Pályamunka címe: Szolnok Megyei Jogú Város területi versenyképességének vizsgálata a jövő generációjának szemszögéből
Témavezető: Dr. Nagyné Dr. Molnár Melinda egyetemi docens, SZIE GTK Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézet

Gépészmérnöki Kar
Kozma Dorottya
Pályamunka címe: Selejtkezelés optimalizálása az IMI Elektromos Gépeket Gyártó Kft-nél
Témavezető: Tóth Réka egyetemi tanársegéd, SZIE GÉK Műszaki Menedzsment Intézet Műszaki Gazdaságtan Tanszék

Kertészettudományi Kar
Pinczés Dóra
Pályamunka címe: Mi határozza meg a cucumovírusok gazdanövénykörét?
Témavezetők: Dr. Palkovics László egyetemi tanár, tanszékvezető, SZIE KETK Növénykórtani Tanszék és Dr. Salánki Katalin tud. tanácsadó, osztályvezető, MTA ATK Növényi Kórélettani Osztály

Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar
Valkai Bence Márk
Pályamunka címe: Az antociános elszíneződésű bogyók arányának alakulása hegyes erős paprika talaj nélküli termesztésében
Témavezető: Dr. Ombódi Attila egyetemi docens, SZIE MKK Kertészeti Intézet

Tájépítészeti és Településtervezési Kar
Kóbori Dorottya
Pályamunka címe: A kastélykertek szerepe a Maros tere táji örökségében
Témavezető: dr. Fekete Albert egyetemi docens, tanszékvezető, SZIE TÁJK Kertművészeti és Kerttechnikai Tanszék

Ybl Miklós Építéstudományi Kar
Balogh Dávid
Pályamunka címe: Pesti mélygarázs munkatér lehatárolásának vizsgálata, inklinométeres mérések alapján
Témavezetők: Firgi Tibor mestertanár, SZIE YMÉK Építőmérnöki Intézet és Borbély Dániel geotechnikus mérnök, Hídépítő – Soletanche Bachy Mélyalapozó Kft.

Az Agrár- és Gazdaságtudományi Karról Soós Olivér László környezetgazdálkodási agrármérnök alapszakos hallgató érdemelte ki a rektori különdíjat, aki szekciójában kiemelt pontszámmal ért el I. helyezést. A fiatal kutató munkája során egy olyan, telepi körülmények között is használható kolosztrum-menedzsmentet kívánt kidolgozni, amely biztosítja a jövőben az egészséges, gazdaságosan termelő szarvasmarha-állományt.
 
Az Élelmiszertudományi Karon 3 szekcióban 41 dolgozat került bemutatásra. A rektori különdíjat Pozsonyi Béla és Kemény Bálint kapták, akik Kovács Zoltán és Erdős Balázs témavezetésével MGalakto-oligoszacharid szintézis prediktív modellezését végezték kemometriai módszerekkel. Munkájukkal az Élelmiszerkémia és gazdaságtan szekció I. helyezését is kiérdemelték.
 
A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar rektori különdíjas hallgatója Mezei Martin lett, aki a teljes konferencia legmagasabb pontszámával lett a Gazdaságfejlesztés és versenyképesség szekció I. helyezettje. A fiatal kutató az EX ANTE Tanácsadó cég különdíját is megkapta, ami könyvjutalmat, ajándéktárgyakat és gyakornoki szerződés lehetőségét jelentette. Kutatásának legfőbb célja az volt, hogy Szolnok Megyei Jogú Város versenyképességét a fiatal szolnoki polgárok szemszögéből vizsgálja meg. A dr. Nagyné dr. Molnár Melinda által vezetett vizsgálata során hét középfokú oktatási intézményben 341 diák bevonásával végzett papír alapú kérdőíves felmérést, megismerte a Polgármesteri Hivatal Oktatási, Kulturális és Sport Osztályának álláspontját, továbbá felhasználta az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer adatbázisait is.
 
A Gépészmérnöki Kar TDK konferenciáján összesen 30 pályamunkát mutattak be négy szekcióban, melyek közül az egyik angol nyelven zajlott, nemzetközi hallgatókkal. A Kar rektori különdíjasa Kozma Dorottya műszaki menedzser szakos hallgató lett, aki az ikladi IMI Elektromos Gépeket Gyártó Kft-nél töltött szakmai gyakorlatán menedzselt projektet mutatta be Tóth Réka témavezetésével. A vállalat korábbi selejtkezelési rendszerének alkalmazása során a minőség- vagy funkcióbeli eltérést észlelő operátor egy kisméretű, kétpéldányos dokumentumot töltött ki, így rögzítve a nemmegfelelőség leírására szolgáló adatokat. A folyamat során azonban gyakran hiányos, hibás vagy pontatlanul kitöltött dokumentumokat készítettek, a megfelelő információáramlás érdekében tehát szükségessé vált a korábbi eljárás átalakítása és egy komplex adatbázis létrehozása. Dorottya pályamunkájában és prezentációjában az új rendszer kialakításának lépéseit, az alkalmazott módszereket, valamint az elért szakmai eredményeket szemléltette.

A Kertészettudományi Kar TDK konferenciáján a Kertészeti Szekcióban 16, a Növényorvos Szekcióban 17 előadás hangzott el. A Kar rektori különdíjasa Pinczés Dóra másodéves növényorvos mesterszakos hallgató lett, aki munkája során azt vizsgálta, mi határozza meg a cucumovírusok gazdanövénykörét. Konzulensei dr. Palkovics László egyetemi tanár és dr. Salánki Katalin tudományos tanácsadó (MTA ATK NÖVI) voltak.
A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar TDK konferenciáján 8 szekcióban 62 dolgozat került bemutatásra. A kar rektori különdíjas hallgatója Valkai Bence Márk kertészmérnök alapszakos hallgató lett, aki dr. Ombódi Attila egyetemi docens témavezetésével az antociános elszíneződésű bogyók arányának alakulását vizsgálta hegyes erős paprika talaj nélküli termesztésében. Munkája során három termesztési időszak adatsorait elemezte, ezt követően pedig a főbb klimatikus, illetve technológiai paraméterek és az antociános bogyók arányának kapcsolatát vizsgálta.

A Tájépítészeti és Településtervezési Kar konferenciáján 2 szekcióban 11 előadás hangzott el. A rektori különdíjat Kóbori Dorottya érdemelte ki, aki pályamunkájában dr. Fekete Albert egyetemi tanár témavezetésével a kastélykertek szerepét vizsgálta a Maros tere táji örökségében.

Az Ybl Miklós Építéstudományi Karon 42 hallgató 4 szekcióban 23 pályamunkát prezentált a zsűri és az érdeklődő közönség előtt. Idei újdonság, hogy a konferenciára meghívást kaptak középiskolák, így a hallgatóság között helyet foglalt a nagykőrösi Arany János Református Gimnázium művésztanára és öt tanulója. A rektori különdíjat Balogh Dávid kapta, aki Borbély Dániel és Firgi Tibor témavezetésével fővárosunk egyik újonnan épülő irodaépületének a munkatér-lehatárolását vizsgálta.

Balázs Gusztáv felvételei