Dr. Bodó Imre Jánossy Andor-díjban részesült

Jánossy Andor-díjban részesült dr. Bodó Imre, az MTA doktora, az Állatorvos-tudományi Kar (ÁOTK) professor emeritusa. Az Öko-forrás Közhasznú Alapítvány kuratóriuma által adományozott elismerést a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete által a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban megrendezett konferencián adta át Szenthe Ádám, az alapítvány elnöke.

A kitüntetett több évtizedes kitartó, és sokszor veszélyes munkával mentette meg a kihalástól a legnagyobb testű magyar háziállatfajtánkat. A laudációt ismertető dr. Jávorka Levente, az ÁOTK nyugalmazott egyetemi tanára elmondta, hogy dr. Bodó Imre 1956-ban Gödöllőn, az Agrártudományi Egyetemen szerzett kitüntetéses mezőgazdasági mérnöki diplomát, majd 16 éven át üzemekben dolgozott. Legmagasabb beosztása a Hortobágyi Állami Gazdaság főállattenyésztői munkaköre volt, ahol 4000 szarvasmarha, 75 000 juh, 800 ló (benne a nóniusz törzsménes), 600 koca és több milliós létszámú baromfi termelése tartozott irányítása alá.

Horn Artúr professzor meghívására 1974-ben került az Állatorvos-tudományi Egyetem Állattenyésztési Tanszékére, ahol 1984-ben tanszékvezető egyetemi tanárrá nevezték ki. Nyugdíjazását követően, 1998-tól a Debreceni Agráregyetem Állattenyésztési Tanszékén dolgozott mint egyetemi tanár. 1995-ben az Egyetem díszdoktorává avatták, 2013-ban pedig az ÁOTK professor emeritusi címét kapta meg. Oktatási területe az általános állattenyésztésre, szarvasmarha-, ló- és kutyatenyésztésre, valamint a génmegőrzésre terjedt ki. 1993 óta angolul is oktatta a genetikát és az állattenyésztéstant.

Egyetemi doktorátust a magyar szürke marha tenyésztésének kérdéseiről írott disszertációval szerzett 1967-ben. Kandidátusi témája (1977-ben) a lótenyésztés populációgenetikai kérdéseivel állt kapcsolatban, majd akadémiai doktori munkáját 1991-ben védte meg Géntartalékok megőrzése az állattenyésztésben címmel.