Nemzetközi kémiatörténeti konferencia

Az Európai Kémiai és Molekuláris Tudományok Egyesülete kémiatörténeti munkabizottsága a Budapesten zajló I. Európai Kémikuskongresszushoz csatlakozó szatellit-konferenciát rendez a Szent István Egyetem Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumában. A szeptember 1-jén kezdődő háromnapos tanácskozást Vámos Éva, a Magyar Kémikusok Egyesülete (MKL) Kémiatörténeti Szakosztályának elnöke nyitja meg majd dr. Molnár József, a Szent István Egyetem (SZIE) rektora és dr. Hentz Károly, a szakmúzeum igazgatója is üdvözli.

A kémia a 19. és 20. században fontos szerepet töltött be az élelmiszerek és a táplálkozás tanulmányozásában, az élelmiszerek minőségének ellenőrzésében, a műtrágyák, az állati és emberi eledelek termelésében. A konferencia hozzá kíván járulni annak megértéséhez, hogy milyen alapvető változások történek az elmúlt évszázadban a táplálékláncban és, hogy a kémiai szaktudás milyen szerepet játszott ezekben a változásokban. A konferencia a környezeti hatásokat is vizsgálva segít megértetni a kémia társadalmi szerepét.

A tanácskozás témái:
a kémiai analízis és az élelmiszer-ellenőrzés;
a tápanyagok körforgása a mezőgazdaságtól az emberig;
a műtrágyától a növényvédelemig - viták a 20. századi agrokémiai iparban élelmiszeranalízis és toxikológia;
élelmiszertermelés és élelmiszer technológia.

A konferenciára 22 ország (Ausztria, Belgium, Cseh Köztársaság, Egyesült Királyság, Finnország, Fülöp-szigetek, Hollandia, Írország, Lengyelország, Magyarország, Mexikó, Németország, Nigéria, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Svájc, Szlovákia, Tajvan, Törökország, Ukrajna, USA) 60 szakembere érkezik. A szakmai programok között szerepel a Szent István Egyetem Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumának bemutatója. Magyar részről a konferencia rendezője a Magyar Kémikusok Egyesülete és annak Kémia- és Vegyipartörténeti Szakosztálya, valamint a konferencia helyszínét adó Szent István Egyetem Mezőgazdasági Géptörténeti Múzeuma, továbbá az Országos Műszaki Múzeum.
A rendezők ezúton is köszönik a Szent István Egyetem önzetlen segítségét.
Szeptember 2-án a konferencia 3. ülésszakán dr. Walleshausen Gyula történész és dr. Füleky György professzor, a SZIE munkatársai tartanak előadást Liebig és a mezőgazdasági kémia Magyarországon címmel.