Valéta Bál, 2010
A gödöllői végzős évfolyamok március 10-én tartják a Valéta Bált. Ebből az alkalomból közöljük Kisida Tamás, a Gépészmérnöki Kar leköszönő HÖK elnökének írását.
Még mielőtt elkezdenék beszélni a rendezvényről, szeretném ismertetni mi is a Valétálás. A valétálás a latin „valete” szóból ered, mely magyarul annyit tesz: isten veletek/éljetek boldogul. Az első valétálás (vagy röviden valéta) feltehetően 1830-ban volt Selmecbányán, írásos emlékek szerint innen maradt fenn.
A Valéta Bál az első olyan rendezvény, amivel elkezdődik a végzős évfolyamok búcsúzása az egyetemtől, és az itt eltöltött hallgatói évektől.
A gödöllői végzős diákság (GTK, GÉK, MKK) a bál napjának reggelén találkoznak egy előre megbeszélt helyen és társalognak, visszaemlékeznek az eddig elmúlt évekre. Ezek után átsétálnak a Sportcsarnokhoz, ahol egy karok közti vetélkedővel fogadják őket az alsóbb évfolyamok. Ezzel kicsit visszaemlékeznek a kezdet kezdetére (Gólyatábor). Ez volna a délelőtti program. A vetélkedők után csendes pihenőt kapnak a végzős hallgatók, hogy felkészüljenek az előttük álló esti bálra.
A bálon mind a rektor, mind a dékánok köszöntőt mondanak a végzős hallgatókhoz. A köszöntők után az alsóbb éves hallgatók műsorai következnek. A műsorok után a szalagtűzés következik, ami alatt a végzős hallgatók megkapják szalagjaikat (GTK, MKK) karszalagjaikat (GÉK). A szalagtűzés után a bálra meghívott zenekar szolgáltatja tovább a hangulathoz megfelelő élőzenét. (Pesty Party Showband)
Ezen a rendezvényen, mint minden végzős rendezvényen a végzős hallgatóság megvendégeli az alsóbb éves hallgatókat.
A rendezvény ideje alatt az épületben tilos a DOHÁNYZÁS!
u.i.:
A hagyomány definíció szerint valamely társadalmi közösség által létrehozott szellemi alkotások és azok tárgyiasult formáinak összessége, amely nemzedékről nemzedékre öröklődik. Változó, leginkább uniformizálódó világunkban egyre fontosabb, hogy gyakoroljuk hagyományainak, s azokat átörökítsük utódainknak!
„Bartha Dénes”
Tisztelettel:
Kisida Tamás