Új egyetemi zöld tananyag készül

A Szent István Egyetem és konzorciumi partnerei, a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Nyíregyházi Főiskola nemzetközi szinten versenyképes hulladékgazdálkodási, szennyvízkezelési és megújuló energia szakoktatási tananyagot dolgoznak ki az Európai Unió 864 millió forintos támogatásával.

A konzorcium tagjai és partnerei a hazai tapasztalatokon és szakmai ismereteken túlmenően számos külföldi jó gyakorlatot is beépítenek a készülő tananyagba. A TÁMOP-4.1.1.C-12/1/KONV-2012-0018 számú, az „Ágazati együttműködés a hulladékgazdálkodás, szennyvízkezelés és megújuló energia képzési rendszerének fejlesztése érdekében" elnevezésű projekt elsődleges célja, hogy a hazai és a nemzetközi munkaerőpiacon egyaránt azonnal használható tudást nyújtson a hallgatók részére.

A SZIE-n január 29-én tartott sajtótájékoztatón bemutatták a környezetmérnökök és mezőgazdasági mérnökök képzéséhez készülő tananyag tematikáját (hulladékgazdálkodás alapjai – élelmiszeripari melléktermékek és hulladékok – szennyvízkezelés – biológiai hulladékkezelés – melléktermékek, hulladékok és belőlük készült termékek termőföldön történő hasznosítása – energianövények, biomassza termelés) amelyet egyedülálló iparági összefogással dolgoznak ki.

A zöld gazdaság fejlesztéséhez kapcsolódó projekt a múlt év tavaszán indult és két évig tart. Ez idő alatt a SZIE, a Nyugat-Magyarországi Egyetem, valamint a Nyíregyházi Főiskola által alkotott konzorcium kulcsfontosságú zöld ágazati témákban hoz létre Bologna-konform tananyagokat.

Dr. Gyuricza Csaba, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja elmondta, hogy a környezetipar a század egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata. A zöld tananyag fejlesztési projektben dolgozók Nyíregyháza, Szarvas, Gödöllő és Mosonmagyaróvár részvételével az egész országból képviselik a szakmát. Kiemelte, hogy a karon tavaly az országban elsőként alakult Víz- és hulladékgazdálkodási tanszék. Szintén elsőként indult hazánkban Gödöllőn megújuló energia termelési és hasznosítási felsőfokú szakirányú továbbképzés és most zajlik a megújuló energia mesterképzés akkreditációja a Debreceni Egyetemmel közösen.

Dr. Puskás János, a Gazdasági-, Agrár és Egészségtudományi kar dékánja az MKK, mint kutatókar és a GAEK, mint gyakorlatorientált főiskolai kar példaértékű együttműködését emelte ki, majd hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy egy „zöld egyetem” minél több ilyen típusú fejlesztést tudjon megvalósítani, annál is inkább, mert a szennyvíz- és a hulladékgazdálkodás minden települést, minden embert érintő feladat. A projektben közreműködők szinte napi szakmai egyeztetéseken át jutnak el az elsajátítandó ismeretek körének és tartalmának a meghatározásához.

Dr. Schmidt Rezső, a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának dékánja elmondta, hogy a mosonmagyaróvári kutatók a többi között a talajtermékenység megőrzése területéhez kapcsolódó ismeretekkel kapcsolódnak a munkába. Dr. Sikolya László, a Nyíregyházi Főiskola Műszaki és Agrártudományi Intézetének igazgatója megemlítette, hogy a SZIE után a szabolcsi megyeszékhely főiskoláján alakult meg az ország második klímairodája.

A három felsőoktatási intézmény konzorciumában megvalósuló uniós pályázat több szempontból is egyedülálló és hiánypótló, hangsúlyozta dr. Aleksza László, a projekt szakmai vezetője. A konzorcium közvetlenül bevonja a gazdasági élet szereplőit a tananyagfejlesztésbe és az oktatók képzésébe, így a szakmai szervezeteknek, cégeknek mint leendő munkaadóknak lehetőségük van a jövő mérnökeinek képzési tematikáját alakítani.

A projekt eredményeképpen létrejövő minden magyar és angol nyelvű tananyag a hagyományos változat mellett e-learning formában is elkészül majd, ami lehetőséget nyújt új, modern képzési formák bevezetésére. Honlapunk érdeklődésére dr. Aleksza László azt is elmondta, hogy az ismereteket a Gödöllőn hallgató brazil hallgatók is el fogják sajátítani.

A projekt jelentőségét Nagy György, a Köztisztasági Egyesülés igazgatója és dr. Farkas Hilda, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója is méltatta.

A projekt teljes költségvetése 864.180.900- Ft, melyet teljes egészében az Európai Unió finanszíroz.

 

Balázs Gusztáv felvételei