Erőteljes változások az építész szakmában
Oktatók, hallgatók, a szakma szereplői, középiskolák pedagógusai és Paks város önkormányzatának képviselői is részt vettek azon a szakmai konferencián, amelyet a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara szervezett az építészképzés terén elkezdődött paradigmaváltásról. Az egyik szervező, Papp Linda építész azt mondta, olyan erőteljesen érintik az építész szakmát a változások, hogy elkerülhetetlen a paradigmaváltás. Ma már más eszközöket kell használnia egy építésznek és a korábbiaktól eltérő kihívásoknak kell megfelelnie. Kiemelte, hogy komplexitást és számos más szakterülettel való szoros együttműködést igényel a munkájuk.
– Nagyon gyorsan változik a világ körülöttünk, ahhoz, hogy az építészek megfelelő eszközöket tudjanak alkalmazni, hogy ezt a változást épületekbe tudják formálni, az egyetemeken, a képzésben reagálni kell – húzta alá. Hozzátette, ki kell ismerniük magukat a digitális világban, szót kell érteniük más szakmák képviselőivel. – Az volt a célunk, hogy párbeszéd alakuljon ki az egyetemek és a szakma között arról, hogyan kell oktatni a jövő építészeit, a résztvevők egymásnak mutatták meg a jó gyakorlatokat, módszereiket – vázolta.
Mizsei Anett építész, oktató kezdeményezésére a résztvevők egy része a Forráspont Energiaházban zárta a konferenciát. Mint elmondta, azért szervezte az épületbejárást, hogy a hallgatók nézzék meg azt az energiatudatos dizájnt, amivel a tervező, Kistelegdi Soma a jelenkor igényére reflektált.
A Ybl Kar mesterszakos hallgatói fél évig a paksi városközpont tervezésével foglalkoztak a paksi városközpont fejlesztésére kiírt építészeti ötletpályázat nyomán. Végül három – különböző felfogásban dolgozó – team nyújtotta be javaslatait az ötletpályázatra, mindegyik a kívülálló látásmódjából fakadó friss szemléletű megoldással állt elő. A hallgatók ezt követően konkrét épületek tervezésével foglalkoztak tanulmányaik során. Ezeket a munkákat mutatja be a Paksi Képtárban nyílt kiállítás. Vida Tünde
Forrás: https://www.teol.hu/hirek/helyi-hirek/eroteljes-valtozasok-az-epitesz-sz...