Simicskó István: Nemes kezdeményezés az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program
A tanulás és a sportolás harmóniája hasznos az embernek, hasznos a társadalomnak. Ezért tartom nemes kezdeményezésnek a Szent István Egyetemen az országban elsőként létrejött, sportolói életpálya-modellt kidolgozó és ajánló Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! programot – mondta dr. Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára október 2-án Gödöllőn. A program előnyeit napjainkban már 57 válogatott sportoló élvezi.
A Szent István Egyetem Szenátusa által elfogadott sportkoncepció megvalósítása jegyében, három évvel ezelőtt indult el az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program azzal a céllal, hogy a továbbtanulni vágyó, de a sportot is versenyszerűen űző diákoknak ne kelljen feladniuk sportkarrierjüket, amikor egyetemre mennek. Az eddigi eredményekről és a továbblépési lehetőségekről tartottak kerekasztal-beszélgetést a programban részt vevő szervezetek, a program nagykövetei, élvonalbeli sportolók.
A konferencia résztvevőit dr. Tőzsér János egyetemi tanár, az egyetem intézményvezetője köszöntötte, kiemelve az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program hallgatói vonzerőt fokozó, az egyetemi polgárok közösségét építő és az egyetem versenyképességét erősítő szerepét.
Mint elhangzott, az elmúlt években ugyancsak a sportkoncepció végrehajtásának jegyében a gödöllői kampuszon szabadtéri sportpályák újultak meg, műfüves pályák épültek és a sportcsarnokot is korszerűsítették. A sportlétesítmények alkalmasak nemzetközi versenyek és sportszakmai továbbképzések lebonyolítására. Ennek jegyében rendezték meg a tavasszal az MLSZ 2. Utánpótlás Konferenciáját, majd a kézilabda válogatottak nyári edzőtáborait.
Dr. Simicskó István a sajtótájékoztatón kiemelte: a sportolói életpálya-modellre vonatkozó Szent István egyetemi elképzelések teljes mértékben összhangban vannak a kormányzat által megfogalmazott célokkal.
Azt szeretnénk, hogy a tanulni szándékozó sportoló fiataloknak ne kelljen választaniuk: tanulnak vagy sportolnak. Ezzel a programmal mindkettő lehetővé válik – fogalmazott az államtitkár. A szövetségekkel, egyetemekkel, sportolókkal történő együtt gondolkodás és közös munka, a sportágak lehetőségeinek, terveinek megismerése, az öt látvány-csapatsportág mellett a 16 kiemelt sportág fejlesztése óriási lehetőségeket kínál a magyar sportnak és a fiatal, tanulni szándékozó sportolóknak is - tette hozzá.
Nagy öröm számunkra, hogy egy olyan hosszú távú kezdeményezést valósítottunk meg, amellyel közösségünket és a jövő generációját támogatjuk. Bízunk abban, hogy az Aegon- SZIE Tanulj és sportolj! programnak sikerül végleg leszámolnia azzal a sztereotípiával, amivel nagyon sokszor találkozunk: a tanulás és a sport együtt nem megy. Szeretnénk, ha egyszer olimpiai bajnokot és Nobel-díjast is ünnepelhetnénk egy személyben! – mondta Zatykó Péter, a program névadó szponzorának, az Aegon Magyarország vezérigazgatója.
A rendezvény résztvevői elérkezettnek látták az időt arra, hogy az eddig csak a Szent István Egyetemen elérhető programot jövő szeptemberre olyan mintaprogrammá fejlesszék, amelyet a jövőben bármely egyetem átvehet. Ennek néhány fontos eleme az elmúlt három évben már megvalósult, hiszen több rangos sportszövetség csatlakozott a programhoz. Október 2-án a Magyar Jégkorong Szövetség is aláírta az együttműködési megállapodást, ami elősegítheti a jászberényi kampuszon található jégpálya még jobb hasznosítását.
Annak érdekében, hogy az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program mintaprogrammá váljon, a szövetségek hivatalos kapcsolattartót neveznek ki, akik a program és a szövetségek közötti koordinációt végzik majd, emellett a sportszövetségek segítenek az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! programot megismertetni az utánpótlás edzőkkel, a sportoló fiatalok szüleivel, valamint segítik a velük való rendszeres kapcsolattartást is.
Az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program keretében ősztől bevezetik a Sportkártyát, amivel a diákok sport- és kulturális tevékenységeken vehetnek kedvezményesen részt. A kártyát már más egyetemek diákjai is használhatják, az összegyűjtött pontokat beváltva színházjegyeket, könyveket vásárolhatnak, vagy az egyetemük sportköreit látogathatják kedvezményesen.
A kerekasztal-beszélgetésen a Magyar Atlétikai Szövetség részéről Gyulai Miklós elnök, a Magyar Jégkorong Szövetség képviseletében Kovács Zoltán főtitkár, Kovács Csaba alelnök, Szuper Levente egykori válogatott jégkorongozó, Nagy Attila utánpótlás igazgató, a Magyar Kézilabda Szövetség részéről Lukács Zsuzsanna ügyvezető igazgató, Juhász István szakmai igazgató, Kökény Beatrix egykori válogatott kézilabdázó, a Magyar Labdarúgó Szövetségtől Szalai László képzési igazgató, a Magyar Futball Akadémiától Herczeg Vince általános igazgató, a Magyar Vízilabda Szövetségtől Kásás Zoltán edzőképzésért felelős igazgató, Merész András, a női válogatott kapitánya, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége képviseletében Mészáros Lajos MOB sportági igazgató, Simics Judit egykori válogatott kézilabdázó, az Aegon-SZIE Tanulj és sportolj! program koordinátora, a Magyar Olimpiai Akadémia részéről dr. Jakabházyné Mező Mária főtitkár vett részt.
A konferenciát követően elindult a program hivatalos honlapja is, a www.tanuljessportolj.hu, ahol az érdeklődő tanulók, szülők és egyesületek is megtalálnak minden fontos információt.