Zöld forgatag az egyetemen
A GATE Zöld Klub Egyesület az idén is megrendezi a Zöld Forgatagot a környezet- és természetvédelmi témák iránt érdeklődő egyetemi és városi közönség számára a Szent István Egyetemen.
A november 13-i megnyitón Molnár József rektor a megjelenteket köszöntve arra mutatott rá, hogy az egyetem örömmel biztosítja a feltételeket egy ilyen rendezvényhez, amelynek már ötödik alkalommal ad otthont. Ma már inkább természeti erőforrás-tudományi egyetemnek tekinthető a SZIE, ahol kiemelt szerep jut a környezettudatosságnak, amelynek erősítését szolgálja a Zöld Forgatag is.
Az első előadásban Haraszthy László természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkár a magyar természetvédelem kihívásait ismertette. Magyarország természeti viszonyainak változását jól mutatja, hogy az eredeti állapot szerinti 85 százalékos erdősültség jelenleg 19%. A másik, környezetünket döntően befolyásoló tényező a víz, amivel kapcsolatban elhangzott, hogy az árterek az ország területének 24%-áról 2%-ra csökkentek. Az államtitkár úgy fogalmazott, hogy „az erdőket és a vizeket ezzel brutálisan elintéztük".
A védett területek aránya ma hazánkban mintegy 10%. A hazai természetvédelemnek az ad nemzetközi jelentőséget, hogy területéből adódóan Magyarország a felelős a pannon biogeográfiai régió értékeinek védelméért. Hazánk az eurázsiai erdős sztyepp övezet legnyugatibb nyúlványa. Az államtitkár rámutatott arra, hogy ma az országban a védett területek mintegy 21%-a magántulajdonban van, amit még célszerű kis mértékben csökkenteni. Ehhez kapcsolódik a hazai természetvédelem egyik kihívása, a tulajdonviszonyok rendezése és a mintaszerű vagyongazdálkodás. Ugyanakkor a társadalomnak meg kell ismernie a védett és a védelemre szoruló értékeket. Ez sok más szempont mellett azért is kiemelten fontos, mert azok támogatják a természetvédelmi törekvéseket, akik ismerik is azokat.