Megnyílt a Szent István Egyetem új tanéve

Szeptember 3-án megnyílt a Szent István Egyetem 2018/2019. tanéve. Az intézmény gödöllői aulájában megrendezett nyilvános szenátusi ülésen részt vett Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, Németh Szilárd miniszterhelyettes, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Németh Szilárd köszöntőjében elmondta, hogy korunkban a biztonság átfogó értelmezést nyer és követelményei a katonai mellett a társadalmi és gazdasági élet szinte valamennyi területére kiterjednek. Az államok stabilitását, a polgárok jólétét ezek együttes kezelésével, felkészüléssel, együttműködéssel érhetjük el.

Magyarország védelmi képességei a honvédség mellett a hazáért tenni akaró polgárok felkészültségében és tudásában rejlenek, hangsúlyozta a miniszterhelyettes, hozzátéve, hazánk csak a minőség igényével élhet és maradhat fenn a világban.

A Magyar Honvédség önkéntes tartalékos ösztöndíjrendszere és az önkéntes tartalékos katonai szolgálat kínálta lehetőségek az érdeklődő fiatal hallgatók céljainak elérését is segítik. A felsőoktatás és a honvédelem együttműködése azért is fontos, mert a magas színvonalon működő egyetemek a tudomány és a kutatás motorjaiként új képességekkel növelhetik az ország biztonságát. A magyar fegyveres erők modernizációja mellett elengedhetetlen a honvédség bekapcsolódása a civil kutatásokba és oktatásba . Ezt elősegítendő köt majd a közeljövőben együttműködési megállapodást a tárca a Szent István Egyetemmel is.

Németh Szilárd hangsúlyozta, hogy a NATO minden tagállama elkötelezte magát katonai ereje növelése mellett. Ezért indította el a Magyar Honvédség az elmúlt huszonhat év legnagyobb honvédelmi és haderő-fejlesztési programját Zrínyi 2026 néven.

- Ezekben a napokban több mint 3.200 hallgató kezdi meg felsőfokú tanulmányait karainkon – kezdte tanévnyitó ünnepi beszédét dr. Tőzsér János rektor. - Intézményünk a tíz legnépszerűbb egyetem közé tartozik Magyarországon. Felvételi eredményeink is azt tükrözik, hogy magas színvonalú képzéseink, kutatási kapacitásaink, hazai, valamint nemzetközi szakmai kapcsolataink révén elismert szerepet töltünk be a magyar és a nemzetközi felsőoktatásban. Vonzók vagyunk azon fiatalok számára, akik képzési területeinken szeretnének alap- vagy mesterdiplomát, illetve tudományos fokozatot szerezni.

- Ugyancsak e teljesítmény fokmérője – hangsúlyozta a továbbiakban -, hogy tanévnyitó ünnepélyünkön 44 hallgató veheti át a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat, amely 10 hónapon át havi 40 ezer forinttal támogatja kiemelkedő teljesítményük fenntartását. Bízom benne, hogy az ő példájuk ösztönzőleg hat elsőseinkre, akik képviselői hamarosan esküt tesznek aulánkban az élet örök újjászületését jelképező bronz plasztika, a Mag apoteózisa előtt, amit a 35 évvel ezelőtti tanévnyitón avattak fel. E jubileum alkalmából kiállítás tekinthető meg a Díszterem előterében, ezzel is tisztelegve az alkotó, Amerigo Tot, Tóth Imre emlékének.

Engedjék meg, hogy ezen az évfordulón idézzem a művész egykori gondolatát: „Szerintem a mag az élet kezdete. Ős szimbólum. Amikor az anya legszebben akar szólni gyermekéről, így szól: a magzatom. Mag nélkül nincs élet. Ha valakit meg akartak régebben bélyegezni, azt mondták: magtalan. A magot én nem fizikai értelemben elemzem. A mag a gondolat, a cselekvés, a mag maga az ember. Amikor a gödöllői művet terveztem, nem bélyeget akartam ragasztani egy borítékra, hanem meg akartam címezni.”

- A mai nap is egy kezdet: új hallgatóink, új egyetemi polgáraink számára – emelte ki a rektor. - Évek, talán évtizedek múlva derül ki, vajon mi is kezdődött ezen a napon. Az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat kezdeményezőjének, Benjamin Franklinnak a szavai azonban ma még időszerűbbek, mint két és fél évszázaddal ezelőtt: „Te késlekedhetsz, de az idő nem fog.” Ezért javaslom gólyáinknak, hogy minél előbb ismerjék fel az egyetemista évek nyújtotta szabadság keretei között a tanulás, a munka és a szórakozás helyes arányát. Tanuljanak akár a világváros Budapest kampuszain, a parkos-barokkos Gödöllőn vagy a Holt-Körös parti, életvidám Szarvason.

  Dr. Tőzsér János angol nyelven köszöntötte a külföldi hallgatókat, majd arról szólt, hogy a tanévnyitó alkalmából együttműködési megállapodást írnak alá a Magyar Honvédség Logisztikai Központjával és az önkéntes területvédelmi tartalékos szolgálatot népszerűsítő, toborzó rendezvényre is sor kerül.

- A Magyar Honvédség és Egyetemünk közös munkája hosszú múltra tekint vissza és példaértékű, eredményes együttműködés jellemzi. Jelenleg előkészítés alatt áll a Honvédelmi Minisztériummal egy átfogó stratégiai megállapodás, amelynek célja a honvédelem és az önkéntes műveleti tartalékos szolgálat népszerűsítése Egyetemünk hallgatóinak körében. Az együttműködés a toborzásban, az oktatási feladatok végrehajtásában, duális képzések indításában, kutatási és tudományos tevékenységben, valamint közös projektek kidolgozásában valósul majd meg.

Kérem, engedjék meg, hogy ezen okból felhívjam a hallgatók figyelmét a honvédelmi tárca ösztöndíjaira. A Mészáros Lázár ösztöndíj célja a katonai oktatást folytató intézményekben nem megszerezhető végzettséget igénylő, meglévő vagy létrehozandó üres katonai beosztások feltöltése. A havi 130 ezer forintos ösztöndíjra a hazai felsőoktatási intézmények nappali tagozatos képzésén részvevő hallgatók pályázhatnak. Vállalniuk kell, hogy tanulmányaik befejeztével legalább az ösztöndíjjal megegyező időtartamban szolgálati viszonyt létesítenek a Magyar Honvédséggel. Továbbá részt vesznek a nyaranta 2 hét időtartamban megrendezendő honvédségi ösztöndíjas táborokban és kötelező szakmai gyakorlatukat a honvédség szervezeteinél töltik el.

Az önkéntes tartalékos ösztöndíj célja a fiatalok hazafias nevelése és a katonai alapismereteket alkalmazni képes, fiatal tartalékos katonák számának növelése. Erre az ösztöndíjra azon felsőfokú oktatási intézmények nappali tagozatos hallgatói pályázhatnak, akik önkéntes tartalékos katonai szolgálatot vállaltak. A szemeszterenkénti ösztöndíj az előrehaladás során 39 ezer forintról 65 ezer forintra emelkedik. A Magyar Honvédség tartalékos állományába a 18. életévüket betöltött, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diákok jelentkezhetnek pályázat útján.

- A Szent István Egyetemen vezetőjeként 2013. július 1-jétől dolgozom – folytatta a rektor. - Október végén öt éves rektori mandátumon lejár, s november elsejétől egy új rektori vezetés veszi át a „stafétabotot”. A Szent István Egyetem rektori megbízásának ellátására pályázók közül az Egyetemi Szenátus Palkovics László egyetemi tanárt választotta meg rektorjelöltnek. 

Itt ragadom meg az alkalmat arra, hogy vezető munkatársaimnak, közvetlen kollégáimnak és az egyetem minden dolgozójának megköszönjem a támogató munkáját, konstruktív együttműködését. Egyúttal kérem, hogy az új rektor tevékenységét is hasonlóan támogassák!

Távozó rektorként, a tanévnyitó ülés adta lehetőséggel élve, röviden szeretném bemutatni az oktatással kapcsolatos munkánk eredményeit.

- A Tanulmányi Osztályok átalakításával létrehoztuk az ügyviteli, oktatásszervezési és oktatástámogatási tevékenységek önálló szervezeti egységét, az Oktatási Igazgatóságot; fejlesztettük a Neptun rendszert és az Oktatásszervezési Csoport tevékenységét.

- Kialakítottuk a Hallgatói Követelmény Rendszer központi szabályzatait.

- Az Egyetem képzéseinek költséghatékonyabb működése érdekében megalkottuk a Tanterv-optimalizálási keretszabályzatot.

- Az Oktatói-kutatói teljesítményértékelő rendszer bevezetése és folyamatos javítása révén a Szent István Egyetem szabályozott teljesítményértékelési rendszerrel rendelkezik.

- A Budai Campus beolvadását követően egyeztettük a párhuzamosan futó szakok közös szakfelelősének személyét.

- Gyakorlattá tettük a hallgatói elégedettség mérést a Neptun rendszeren keresztül.

- Sikeresen teljesítettük a párhuzamos szakakkreditációkat és az intézményi komplex akkreditációs (intézmény- és programakkreditációs) eljárást is.

- A mesterképzésben és a felsőoktatási szakképzésben 5-5, a külhoni képzések alapszakjain 5, mesterszakon 1, a közösségi felsőoktatási képzési központban 1 és a szakirányú továbbképzések esetében 25 új képzést akkreditáltattunk és regisztráltattunk.

- Az állami ösztöndíjas doktorandusz hallgatói létszám tekintetében – az állami egyetemi rangsorban - a Szent István Egyetem változatlanul a 8. helyen szerepel.

- A vizsgált időszakban 61 munkatársunk szerzett habilitációs oklevelet.

- Az Erasmus+ projekt keretében 2013-18. között több, mint 4,5 millió EUR (majdnem 1,5 milliárd Ft) támogatásból, közel 1000 hallgatónk utazott ki tanulmányokra vagy szakmai gyakorlatra. Több, mint 200 oktatónk nyert külföldi oktatási tapasztalatot partnereinknél, továbbá 404 kollégánk vett részt külföldön nyelvi vagy szakmai továbbképzésen. A Stipendium Hungaricum program keretében 2013 óta összesen több, mint 3 milliárd forint támogatást kaptunk, amit 714 nemzetközi hallgató képzésére fordíthattunk alap-, mester- és PhD szinten.

A Szent István Egyetem további fejlődéséhez szükséges teendőket az új vezetésnek kell majd meghatároznia. Engedjék meg, hogy én a következő területekre hívjam fel a figyelmüket:

- Úgy kell fejleszteni az egyetem szervezetét, hogy az agrárképzési-kutatási területen megőrizzük a piacvezető szerepünket.

- Gazdálkodásunk eredményességét saját bevételeink növelésével, szolgáltatásaink fejlesztésével, pályázati tevékenységünk központi támogatásának további erősítésével javíthatjuk.

- A tudományos tevékenység ösztönzését, a forrásszerző-képesség erősítését, a publikációs teljesítmény és az oltalommal védett szellemi alkotások számának növelését egymással összefüggő, egymásra ható módon szükséges szabályozni.

- Társadalmi – gazdasági kapcsolatainkat a tudástranszfer erősítésével, a gyakorlati szakemberek bevonásával mélyíthetjük el. 

- Képzéseinkben tovább kell folytatni az innovatív, tanulás-intenzív oktatási módszerek kifejlesztését és alkalmazását.

- Nemzetközi súlyunkat a mobilitás fokozásával, az oktatói állomány nemzetközi jellegének erősítésével és a Kárpát-medencei képzések fejlesztésével növelhetjük.

Azonban mindez csak akkor sikerülhet, ha az Egyetem különböző szervezeti egységei, azok munkatársai, függetlenül attól, hogy milyen területen dolgoznak, összefogva és egymást segítve munkálkodnak az intézmény stratégiai céljainak megvalósítása és zavartalan, sikeres működés érdekében.

Tanévnyitó beszéde záró gondolataként azt kívánta az elsős hallgatóknak, hogy érezzék jól magukat a Szent István Egyetemen, amelynek legfontosabb feladata és küldetése, hogy felkészítse diákjait a felnőtté válás és a pályakezdés nem könnyű teendőire.

Az ünnepség az elsőévesek eskütételével, majd az állami ösztöndíjas doktorképzésben résztvevők beiktatásával, majd a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjak átadásával folytatódott. Az ösztöndíjban a következők részesültek.

Agrár- és Gazdaságtudományi Kar: Egri Norbert Zoltán

Élelmiszertudományi Kar: Zay Katalin, Dusza Eszter, Csenki Eszter Zita, Pozsonyi Béla, Kiss Attila,        Lévai Linda, Szűcs Kata Dorina, Boros Anikó, Szücs Fanni

Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar: Kovács Kata, Tóth Alexander József, Lőrinc Balázs

Gépészmérnöki Kar: Tóth Szabolcs, Körmöczi Dávid, Czakó Patrik Roland, Tarnóczi Bálint

Kertészettudományi Kar: Bagi Bianka, Kuti Kamilla Erika, Csonka Valéria Anna, Iváncsik Bence, Somogyi Réka

Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar: Vas Ádám, Rácz Viktória, Kerekes Flóra, De Luca Giulia, Fejes Zsófia Anna, Varga Péter, Bodnár Ádám, Kohut Attila István, Vajnai Zoltán, Czanik Szilvia, Márton Dóra

Tájépítészeti és Településtervezési Kar: Horváth Máté, Weisz Szilvia, Gunzinám Liza Regina, Szűcs Botond,           Kóbori Dorottya

Ybl Miklós Építéstudományi Kar: Bakos Benjámin, Kiss Tamás, Balogh Attila Zsombor, Antal Anita, Bonhardt Dávid, Trinh Hai Dang

Dr. Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztere Miniszteri Elismerő Oklevél kitüntetést adományozott dr. Benkő János professor emeritus, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézet munkatársa részére.

A Szent István Egyetem Kiváló Sportolója kitüntető címben Kovács Márk, Sikter Róbert János és Mihalik Sára Anna részesült, akik jelentős sikereket értek el a Coimbrában megrendezett Európai Egyetemi Játékokon. Egyetemünk kiváló sportolói kajak-kenu szakágban értek el kiváló eredményeket. Kovács Márk K1 200 méteren 3., K1 1.000 méteren 15. helyen, Sikter János K2 200 méteren 5., K4 200 méteren 3. helyen, Mihalik Sára Anna K4 500 méteren 4. helyen végzett.

A tanévnyitó ünnepség írta alá az MH Logisztikai Központ és az egyetem közötti együttműködési megállapodást Baráth István dandártábornok, a Magyar Honvédség Logisztikai Központjának parancsnoka, dr. Tőzsér János rektor és Magyar Ferenc kancellár. Az együttműködés többek között az oktatási feladatok végrehajtásában, közös projektek kidolgozásában és indításában, kutatás-fejlesztési tevékenységben, valamint közös tudományos munkában és publikációk készítésében valósul meg.

Az ünnepi ülést dr. Tőzsér János rektor zárta be.

Az ünnepségen közreműködött a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia Szentendre Helyőrségi Zenekara.

Az ünnepség után katonai bemutató és toborzóprogram kezdődött az Aula épülete előtt.

A rendezvényen készült videó itt tekinthető meg.