A Szent István Egyetem Békés megyében lévő képzéseinek fejlesztését célzó projektjeiről
A tegnapi nap folyamán Hadházy Ákos LMP-s politikus sajtótájékoztatót tartott, melynek keretében olyan információkat hozott nyilvánosságra a Szent István Egyetem európai uniós pályázataival kapcsolatban, amelyek valótlanok, ellenőrizetlen és nem hiteles forrásból származnak, valamint rontják a felsőoktatási intézmény hitelét és hírnevét.
Az Egyetem 2015 első felében a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében öt pályázatot nyert el, amelyek célja az Egyetem képzési és kutatási területeinek fejlesztése volt, nemzetközi viszonylatban és a hazai vállalati igényekre alapozva, a tudományos életpálya megteremtésével egyidejűleg. Az Egyetem a pályázatok egy részét önállóan, másik részét konzorciumi formában, nagyobb mértékben Békés megyei partnerek bevonásával valósította meg. Az öt pályázat összértéke 1,5 milliárd forint volt.
Az Egyetem által elnyert fenti pályázatok eredményeként létrejövő képzések és kutatási kapacitások hosszú távon kitörési pontot jelenthetnek a térség számára elsősorban azzal, hogy a jövőben a helyi munkaerő-piac számára képeznek szakembereket és katalizálják a helyi gazdaságok működését, ezáltal nőhet a térség népességmegtartó képessége. A pályázatok elsődleges célja volt a felsőoktatás K+F kapacitásainak bővítése, a Békés megyei vállalkozásokkal való szerves együttműködés kiépítésének szolgálatában.
A Hadházy Ákos által kifogásolt forrásfelhasználás tekintetében, a pályázati felhívások annak céljára, módjára és arányára részletesen kitérnek, amelyeket a Szent István Egyetem maradéktalanul figyelembe vett. A beszerzett szolgáltatások Hadházy Ákos állításaival ellentétben nemcsak tanulmányok készítésére irányultak, hanem többek között e-learning tananyag kidolgozására, informatikai fejlesztésekre, továbbképzésekre, lektorálásra, valamint külső szakértők bevonására.
Hadházy Ákos ismereteivel ellentétben a Békés megyei Gazdasági-, Agrár- és Egészségtudományi Kar három telephelyen nemcsak agrártudománnyal és vízgazdálkodással foglalkozik, hanem műszaki és gazdaságtudományi, valamint egészségtudományi képzéssel és kutatással is. A pályázatok mindegyike illeszkedik az Egyetem konvergencia régiós campusainak, telephelyeinek fejlesztendő területei közé.
A pályázatok 2015 novemberében zárultak le, a szakmai vezetők és a projektmenedzserek a végleges tanulmányokról állították ki a teljesítésigazolásokat.
A projektekkel kapcsolatban Hadházy Ákos LMP-s politikus a nélkül nyilatkozott, hogy az Egyetemet megkereste volna, állítása szerint „belső embertől” kapott információkból merítkezett. Így olyan információkat osztott meg a közvéleménnyel, melyek valóságtartalmáról nem bizonyosodott meg, rossz színben tüntetve fel a projekt valós és értékes eredményeit. A politikus két olyan „kiszivárogtatott” dokumentumra hivatkozva fogalmaz meg állításokat, amelyek közül az egyik csupán munkaanyag, mint címlapjából is egyértelműen kitűnik, a másik pedig nem tanulmány, hanem annak csak egy koncepciója. Hadházy Ákos nem a projektek eredményeként létrejött záródokumentációt tárta a nyilvánosság elé, hanem egy munkaanyagot és koncepciót, amellyel nemcsak az Egyetemnek és konzorciumi partnereinek okozott kárt, hanem veszélyeztetheti a projektek révén meghatározott szakmai stratégiai célok és irányok elérését Békés megyében.
Egyetemünk vizsgálja a további jogi lépések megtételének lehetőségét intézményünk jó hírnevének megőrzése érdekében.